Vinařství CHÂTEAU VINIČKY – Tokajská vína
Tokajská vinařská oblast
Tokajská oblast je sladký unikát. Na Slovensku ji tvoří sedm obcí – Bara, Čerhov, Černochov, Malá Tŕňa, Veľká Tŕňa, Slovenské Nové Mesto a Viničky. Na jedinečné chuti tokajského vína má svůj podíl nejen sluneční svit, ale i půda sopečného původu, která dokáže velmi dobře akumulovat teplo.
Během dlouhého teplého podzimu se působením ušlechtilé plísně Botrytis cinerea přímo na střapci tvoří rozinky – cibéby, díky kterým získávají tokajská vína svoji vyjímečnost.
Tokajskými odrůdami jsou Furmint, Lipovina a Muškát žlutý, z jejichž směsi se vyrábí samorodé suché nebo samorodé sladké – pokud je podíl cibéb na střapci je o něco vyšší.
V minulosti se cibéby sbíraly do putní, z čehož je odvozen i název vín. Plná putňa obsahovala cca 25 kg cibéb.
Tokajský výběr 3 putňový se vyrábí tak, že hmotnost odpovídající 3 putňám, tj. cca 75 kg cibéb, se zaleje 136 l suchého vína totožného ročníku. Získaný výběr se nechá kvasit v dubových sudech, které umožňují přístup vzduchu a právě oxidace dodává těmto vínům specifický charakter.
Tokajské výběry 4-6 putňové se vyrábí stejným způsobem, mění se jen hmotnost přidaných cibéb. Vína zrají v tufových sklepech. Už v minulosti se tokajské víno těšilo zájmu monarchů a dodnes se spojuje s výrokem Ludvíka XIV Vinum regum- rex vinorum – Víno králů – král vín.