Vinařská země USA, Kalifornie
Největším producentem vín v severní Americe je Kalifornie. Prvními pěstiteli hroznů byli v 18. století španělští Františkáni, kteří vyráběli víno pro vlastní spotřebu.
Největším producentem vín v severní Americe je Kalifornie a prvními pěstiteli hroznů byli v 18. století španělští Františkáni, kteří vyráběli víno pro vlastní spotřebu. V roce 1830 sem přivezl větší množství evropských odrůd Francouz z Bordeaux Jean Louis Vignes. Větší rozvoj však nastal až po éře zlaté horečky, kdy pěstitelé opustili jih a soustředili své úsilí ve střední a severní Kalifornii, kde byl vytvořen trh s velkým centrem ve městě San Francisco.
Tvrdou ránu zasadila kalifornskému vinařství prohibice v letech 1919 – 1933, kdy byla zakázána komerční výroba alkoholických nápojů. K oživení došlo až v 60. a 70. letech, kdy se výroba vína stala uznávaným povoláním a lidé z Kalifornie odjížděli studovat k nejlepším evropským vinařům.
Kalifornie se dělí na šest hlavních oblastí (od severu k jihu): North Coast, Humboldt, Sierra Foothills, Central Coast, Cental Valley a South Coast.
Podnebí je v Kalifornii rozmanité. Při pobřeží je podobné středomořskému, přičemž léta v Central Valley jsou obzvlášť suchá a horká, zatímco na území podél pobřeží naopak mnohem vlhčí a s častými mlhami. Nejvíce srážek spadne na severním pobřeží (North Coast).
Z bílých odrůd se nejvíce pěstují Chardonnay, Colombard, Chenin Blanc, Sauvignon Blanc, Riesling, Gewürztraminer, Pinot Blanc a Viognier, z modrých odrůd Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Merlot, Barbera, Sangiovese, Syrah, Grenache a Zinfandel.