Vinařská země Nový Zéland
Nový Zéland zažíval největšího rozmachu pěstování révy vinné od roku 1970 do roku 1983. V současnosti se réva vinná pěstuje na obou hlavních ostrovech.
Vinná réva se pěstuje na obou z hlavních ostrovů Nového Zélandu, Jižním a Severním. Pěstování na Severním ostrově má delší tradici, začalo v šedesátých letech dvacátého století. Obrovského rozmachu dosáhlo v letech 1970 až 1983, kdy se ztrojnásobily plochy všech zélandských vinohradů.
V důsledku neuváženého rozšiřování ploch především Müller Thurgau došlo k nadprodukci vína a vláda zareagovala tak, že zavedla schéma snížení výměry vinic o 30% a nabídla pěstitelům finanční kompenzaci za zrušený hektar vinic. Tak bylo zlikvidováno více než 1 500 ha vinohradů. Zároveň však byly v menším množství vysazovány vysoce kvalitní světové odrůdy. Plochy Müller Thurgau poklesly z 1 873 ha v roce 1983 na 253 ha. V současnosti je na obou ostrovech vysázeno 9 000 ha vinic. 52% ploch tvoří bílé odrůdy Chardonnay a Sauvignon blanc. Většina vinic se nachází na rovinatých dnech údolí, proto se snadno mechanicky ošetřují.
Docukřování vín je možné do 2% potenciálně vzniklého alkoholu. Pro zachování názvu původní odrůdy je možný maximálně 25% přídavek jiné odrůdy. Při označení původu musí být minimálně 85% vína z určitého regionu. Mezi nejdůležitější oblasti patří Marlborough, Hawke´s bay a Gisborne. Půdní rozmanitost a specifické mikroklima dávají předpoklady k výrobě širokého sortimentu vín, která jsou velmi specifická pro každou oblast.