Sekt pro slavnostní příležitosti
Šumivé víno označované jako sekt je mimořádným nápojem pro zvláštní a slavnostní příležitosti. Podáváme ho jako aperitiv, slavnostní přípitek i delikatesám.
Sekt nebo-li šumivé víno, je nejčastěji podáváno při slavnostních příležitostech, ke konci roku zejména při oslavách příchodu nového roku. Pojďme si proto připomenout, jak se vlastně sekty vyrábí a jaký je rozdíl mezi šumivým a perlivým vínem.
V čem se liší šumivá vína a perlivá vína
Oproti tichým vínům mají perlivá i šumivá vína vyšší obsah oxidu uhličitého. U tichých vín je povolený přetlak oxidu uhličitého do 0,1 MPA. Perlivá vína, ve kterých je přetlak oxidu uhličitého původem z kvasného procesu původních cukrů obsažených v hroznech, i z dodaných cukrů. V perlivých vínech, která jsou vyrobená metodou prvotního kvašení, dosahuje oxid uhličitý přetlaku nejméně 0,1 MPa a nejvýše 0,25 MPa. Vyrábí se z hroznového moštu a tato metoda se nazývá methode rurale. Výchozím materiálem pro perlivé víno může být též víno a po přídavku cukru probíhá druhé kvašení, a to do maximálního přetlaku 0,25 MPa.
Perlivá vína dosycená oxidem uhličitým mají stejný povolený přetlak oxidu uhličitého, jako vína perlivá vína, ale oxid uhličitý je v tomto případě dodán sycením z vnějšího zdroje. Oxid uhličitý se při takovém sycení váže ve víně hůře, bublinky jsou po otevření láhve velké a perlení obvykle krátké. Perlivá vína i perlivá vína dosycená oxidem uhličitým mají v porovnání s šumivými víny kratší dobu perlení.
Šumivá vína – sekty
Jako šumivé víno nazýváme takové, u kterého vzniká oxid uhličitý při kvašení a přetlak v láhvi je nejméně 0,3 MPa. Šumivá vína mají na rozdíl od vín perlivých jinou zátku. Rozdíl mezi perlivým a šumivým vínem tak poznáte už při otevření. Zatímco perlivá vína jsou často uzavřená šroubovým uzávěrem nebo zátkou zajištěnou smrštitelnou fólií, u šumivých vín je používán na korkovém uzávěru navíc drátěný košíček, tzv. agrafa.
U šumivých vín z Nového Zélandu, kde je obecně málo používaný korek pro uzavírání vína v lahvi, bývá používán speciální sektový uzávěr, kterým lze sekt opětovně uzavřít a zamezit unikání oxidu uhličitého z láhve.
Šumivé víno vyráběné metodou prvotního kvašení je vyráběno kvašením hroznového moštu, ve kterém postupně prokváší původní cukr v tlakové nádobě a kvašení se přeruší v okamžiku, kdy byla prokvašena asi polovina původních cukrů a vytvořil se požadovaný přetlak oxidu uhličitého.
Nejčastěji jsou šumivá vína vyráběna metodou druhotného kvašení, kdy se k hotovému vínu nebo kupáži vín přidají kvasinky a stanovené množství cukru v podobě tzv. tirážního likéru. Druhotné kvašení probíhá v lahvích uzavřených korunkovým uzávěrem (tradiční metoda používaná v Champagni) nebo v přetlakových velkoobjemových nádobách (tanková metoda nazývaná Charmat). Jako šampaňské se smí označovat pouze šumivé víno vyrobené v oblasti Champagne.
Po prokvašení cukru a dosažení požadovaného přetlaku oxidu uhličitého se víno nechává zrát na kvasnicích. Kvasnice se postupně setřásají do hrdla láhve, a to postupným otáčením na speciálních setřásacích pultech, aby láhev byla dnem vzhůru.
V závěru se hrdlo láhve s vytvořenou zátkou z kvasnic podchladí, kvasnice se odstřelí, láhev se doplní z předcházející láhve a do výsledné láhve se přidá dozážní likér pro dosažení požadovaného obsahu zbytkového cukru. Láhev se uzavře sektovou zátkou, obvykle zajištěnou drátěným košíčkem (agrafou). Láhve pro výrobu šumivých vín musí odolávat vysokému tlaku oxidu uhličitého, jsou proto těžší.
U sektů vyráběných tankovou metodou se odstraňují kvasniční kaly filtrací, následně se upraví zbytkový cukr dozážním likérem (nazývaným též expediční) a víno je stočeno do lahví.
Připravené šumivé víno se ještě nechává určitý čas v lahvích, aby se zharmonizovalo před konečným prodejem a konzumací.
Podávání šumivých vín
Šumivá vína jsou podávána při mimořádných a slavnostních příležitostech jako přípitek či aperitiv a jsou nedílnou součástí oslav všeho druhu. Podávají se vychlazená na teplotu 6 – 9ºC a po otevření je ponecháme v nádobě s ledem.
Láhev otvíráme opatrně a držíme ji nakloněnou pod úhlem 45°C, vždy směrem od hostů. Po odstranění kapsle a agrafy, přidržujeme zátku rukou. Poté pevně uchopíme zátku do jedné ruky a láhev do druhé a pomalým otáčením láhve zátku uvolníme. Otáčíme lahví, nikoliv zátkou.
Kvalitní šumivé víno se vyznačuje dlouhotrvajícím jemným perlením. Při zrání na kvasnicích dochází ke zvýraznění aromatických látek a chutí. Podle použité odrůdy hroznů nebo vytvořené kupáže se takové sekty vyznačují hezkou ovocností a dlouhou dochutí.
Často používanou odrůdou pro výrobu šumivých vín je Chardonnay a Pinot Noir, aromaticky příjemný sekt vzniká z odrůdy Sauvignon.
Zobrazte si naši nabídku sektů z Chile, Argentiny a Nového Zélandu.