Sauvignon Blanc
Sauvignon Blanc je odrůda bílých hroznů pěstovaná po celém světě na ploše asi 75 tisíc hektarů. Bílé víno z této odrůdy je oblíbené pro svoji aromatiku.
Odrůda bílých hroznů Sauvignon Blanc
Sauvignon Blanc je odrůda bílých hroznů původem z Francie, z oblasti regionu Bordeaux nebo z oblastí na Loiře. Vznikla pravděpodobně samovolným křížením z Chenin blanc a Tramín, na což poukazuje i samotný název, kdy „sauvage“ znamená v překladu z francouzštiny „divoký“ doplněno o přídomek „blanc“, tedy „bílý“.
Tyto „divoké bílé“ hrozny dávají vzniknout nádherně aromatickým bílým vínům, která jsou oblíbená po celém světě. Odrůda Sauvignon Blanc se pěstuje na celém světě na zhruba 75tisících hektarů vinic.
Bílá vína z hroznů Sauvignon Blanc jsou oblíbená pro svoji aromatiku, která se v závislosti na klimatu a poloze pěstování hroznů může velmi lišit intenzitou i celkovým výrazem.
V nejteplejších oblastech je pro Sauvignony typické aroma zralých broskví, někdy i banánů. Při mírně nižší, ale stále dostatečné vyzrálosti aroma citrusových plodů. Při pěstování v chladnějších polohách se Sauvignony vyznačují překrásným aroma černého rybízu a květů černého bezu. Sauvignony z nejchladnějších oblastí jsou pak aromaticky nejintenzivnější a ve vůni převládá vůně černého bezu, kopřiv, hluchavky a bylin.
Ideální poloha pro vinice
Poloha vinice a především její podloží mají taktéž nemalý vliv na aroma budoucího vína. Odrůda Sauvignon Blanc se nejlépe aromaticky projevuje na štěrkovitých až kamenitých půdách, na kterých hrozny čerpají minerální látky. Toto je snad nejvýrazněji poznat u Sauvignonů z Nového Zélandu.
Členitý terén a vysoká půdní mineralita v oblasti Marlborough na Novém Zélandu je důvod, proč novozélandské Sauvignony získávají na stále větší oblibě. Velmi dobře se jim ale také daří na půdách vulkanického původu, které jsou taktéž velmi bohaté na rozpustné minerální látky. Takové najdeme například v Chile. Vysoký obsah rozpuštěných minerálů pak ovlivňuje pH vína a tím jeho aromatickou intenzitu. Nejméně intenzivní jsou pak vína z vinic na hlinitých a písčitých půdách, typicky v nižších polohách údolí řek.
Nejintenzivněji a odrůdově nejtypičtěji tedy budou vonět Sauvignony z chladných oblastí s kamenitým či vulkanickým podložím (Nový Zéland, horské a přímořské oblasti Chile). Nejméně odrůdově a spíše neutrálně se bude projevovat aroma vín, vypěstovaných v teplých rovinách s hlinitými půdami (teplá údolí ve Francii, Maďarsko).
Aromatika odrůdy Sauvignon Blanc na Moravě
Vinařská oblast Morava a zejména Znojemská vinařská podoblast, je pro Sauvignony možná stejně zaslíbená, jako Nový Zéland.
Jedna z hlavních aromatických složek typické vůně Sauvignon Blanc je skupina látek „pyrazinů“. Pyraziny se vyskytují například v paprice, chřestu a silně připomínají vůni kopřiv. Čím déle je hrozen vystavován vysokým teplotám a čím je zralejší, tím je v něm pyrazinů méně. Novozélandské Sauvignony jsou tak voňavé právě proto, že zrají při nízkých teplotách. Toho lze ale docílit i na Moravě. Pyraziny se pak během kvašení a dalších biochemických pochodů přeměňují na další překrásně voňavé látky.
Viniční trať Kraví hora na Znojemsku je pro Sauvignony ideální, protože tam není denní teplota příliš vysoká, ale je zde dostatek slunce, potřebný pro tvorbu cukrů.
Přes noc se na tomto kopci ochlazuje ještě rapidněji a to, velmi zjednodušeně řečeno, nedovolí aromatickým látkám, aby se „nočními“ biochemickými pochody vytratily. Podobně právě dozrávají Sauvignony na jižní polokouli v Novém Zélandu, Chile a Argentině, kde se střídají vysoké denních teploty s chladnou nocí.
Technologie výroby
Důležitá je při výrobě vína i použitá technologie. Protože spolupracujeme s vinařstvími na Novém Zélandu, měli jsme možnost se podívat, jak se tam typický novozélandský Sauvignon Blanc vyrábí a technologii přenést do našich podmínek na Moravě. Technologie, které používáme v našem Vinařství Na Soutoku jsou celkově silně inspirovány světovými vinařstvími a dost se od těch moravských liší.