Carmenère
Carménère je jednou z nejstarších evropských odrůd modrých hroznů a je pravděpodobně předchůdcem odrůdy Cabernet Sauvignon. Pěstuje se nejvíce v Chile.
Carménère je jednou z nejstarších evropských odrůd modrých hroznů a je pravděpodobně předchůdcem mnohem známější odrůdy Cabernet Sauvignon. Název je odvozen z francouzského slova pro karmínově červenou barvu – Carmin, představující rudé barvy podzimního listí. Známá je také jako Grande Vidure.
Vyskytují se i názory, že Carménère může být révou Biturica, známou ve starověkém Římě, což je také jméno, pod kterým bylo v té době známé město Bordeaux. Starobylá odrůda Biturica vznikla v Iberii, dnešní Španělsko a Portugalsko.
Společně s odrůdami Caberent Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Malbec a Petit Verdot je Carmenère považována za jednu ze šesti původních odrůd modrých hroznů z Bordeaux, z Francie.
V současnosti je Carmenère pěstovaná ve Francii jen zřídka. Okrajově se pěstuje i ve východní Itálii v regionech Veneto a Friuli-Venezia Giulia a v menším rozsahu také v Kalifornii.
Největší oblast na světě osázená Carmenère se nachází v Chile v Jižní Americe, a to na ploše větší než 8800 ha, v oblasti Central Valley. Chile produkuje naprostou většinu vín z odrůdy Carmenère a jak chilský vinařský průmysl roste, provádí se stále více experimentů s jejím potenciálem pro její kombinování a míchání s jinými odrůdami hroznů, a to zejména s Cabernet Sauvignon.
Charakteristika vína Carmenère
Odrůda Carménère má dlouhé vegetační období, a tak se může v hroznech a následně ve víně naplno projevit její potenciál.
Nejhlubší a nejtemnější fialovo červené barvy, které vína z Carménère mají, v kombinaci s bohatou vůní bobulového ovoce a koření, dělají z červených vín příjemný nápoj.
Vína mívají sametově hladkou chuť, s dobře zakulacenými taniny. Carménère je používáno jak pro výrobu čistě odrůdového vína, tak pro výrobu cuvée.
Aroma červených plodů se projevuje v tónech třešní a ostružin, v chuti s kouřovými, pikantními a zemitými tóny. Chuť může připomínat i hořkou čokoládu a tabák. Nejlépe se víno pije mladé.
Kombinace s pokrmy
Červená vína si nejlépe vychutnáme k červeným masům, chilská vína ideálně k typicky chilským pokrmům s kukuřicí i k masovým koláčům. Přírodní ovocná pikantnost vína se krásně snoubí i s pikantními pokrmy indické a mexické kuchyně.
Historie
Původně pochází Carménère z francouzského regionu Médoc, avšak v polovině 19. století z evropských vinic prakticky zmizela, když ji v roce 1867 zničila Phylloxera.
O sto let později se odrůda objevila v Chile mezi vinicemi Merlotu, kvůli velké podobnosti těchto dvou odrůd.
Řízky z Carménère byly do Chile dovezeny v 19. století, byly však často zaměňovány s Merlotem. Nejdříve byly vysázeny v údolích okolo Santiaga. Díky chilskému podnebí s minimálním množstvím srážek během vegetačního období je zde mnohem zdravější úroda Carménère, navíc se v Chile nikdy nerozšířil révokaz.
Ve 20. století byly hrozny Carménère zpracovávány společně s Merlotem (zřejmě až 50% z celkového objemu), což dalo chilskému Merlotu výrazně odlišné vlastnosti, než jaké mají Merloty pěstované jinde ve světě. Pěstitelé v Chile věřili, že jsou tyto hrozny klony Merlotu a nazvali je Merlot Peumal (podle údolí Peumo v Chile).
V roce 1994 bylo ve vinařské škole v Montpellier zjištěno, že tyto hrozny jsou Bordeaux Carménère, nikoliv Merlot, jak se domnívali. Chilské ministerstvo zemědělství proto oficiálně uznalo Carménère jako odrůdu až v roce 1998.
Podobná situace nastala s odrůdou Carménère v Itálii v roce 1990. Ve vinařství Ca’del Bosco se domnívali, že pěstují odrůdu Cabernet Franc z francouzské školky. Přesto si všimli, že hrozny byly odlišné od tradičního Cabernet Franc v barvě i v chuti, a že tato vinná réva zraje dříve než Cabernet Franc. Nakonec bylo zjištěno, že se jedná o odrůdu Carménère. V Itálii se odrůda pěstuje hlavně v severovýchodní části země a teprve nedávno byla zapsána do italského národního katalogu odrůd révy vinné.